Има доста ученици, които само при мисълта, че ще влязат в клас, буквално се разболяват. Много често и родителитя, и учителите смятат, че това е симулация, каприз или безотговорност.
Психиатрите обаче твърдят, че напосле
2010-07-07 22:52:32
Има доста ученици, които само при мисълта, че ще влязат в клас, буквално се разболяват. Много често и родителитя, и учителите смятат, че това е симулация, каприз или безотговорност.
Психиатрите обаче твърдят, че напоследък се увеличават случаите, когато всяка сутрин преди да тръгнат за училище, децата изпитват стомашен дискомфорт и повръщат /особено при предстоящ изпит или контролно/ , което се приема за невроза.
Тези ученици обикновено спят неспокойно и не могат да си починат нормално. Това страдание обикновено се подценява, а всъщност трябва да се приема сериозно.
Във Франция е учредена асоциация за обмяна на информация между родителите как да разпознават фобията от училището като болест, с обширна програма за лечението й.
В класическите определения за невротични състояния липсва “фобия от училище”. Обикновено се говори за отказ от училище, но това е неточно, защото децата не отказват да ходят на училище. Независимо от определенията, тези ученици наистина страдат. Без значение какви са причините, налице е тежка и непрекъсната тревожност, която се усложнява в периода на съзряване и се превръща в специфична социална фобия, страх от мнението на другите.
При по-малките се наблюдава неконтролируем страх, съпътстван от пристъпи на главоболие, повръщане и емоционална лабилност. При такива проблеми, родителите трябва да потърсят консултация със специалист, преди тези оплаквания да се задълбочат.
За съжаление, у нас все още няма изградени специализирани кабинети , както и обучени психолози и консултанти, които да оказват помощ на ученици, страдащи от фобията от училище, за адекватно лечение и социална интеграция.
Нужна е и специална литература и за родителите, и за лекарите, и за учителите и колкото по-рано се вземат мерки , толкова по-добре. Автор: Албена Иванова